VUODEN CHOW CHOW-KILPAILUJEN SÄÄNNÖT
VOIMASSA 01.01.2009 ALKAEN
Vuoden chow chow-kilpailuihin (Vuoden Chow Chow, Chow Chow Pentu, Nuori Chow Chow, Veteraani Chow Chow, Chow Chow Kasvattaja, Jalostus Chow Chow sekä Chow chow Junior Handler) osallistuvat Chow Chow yhdistys ry:n jäsenten ja perhejäsenten omistuksessa olevat Suomessa rekisteröidyt chow chow’t. Vuoden Chow Chow Kasvattaja-kilpailuun osallistuvien kasvattajien tulee olla Chow chow yhdistys ry:n jäseniä ja kasvattien on oltava Suomessa rekisteröityjä.
Pistelaskun suorittaa Chow Chow Yhdistys ry:n hallituksen valitsema(t) henkilö(t). Pistelaskun nopeuttamiseksi pisteet lasketaan näyttelyihin osallistujilta saatujen näyttelytulosten perusteella. Tulokset tarkastetaan Kennelliitosta saaduista arvostelulipukkeista.
Näyttelytuloksia voi ilmoittaa ympäri vuoden hallituksen nimeämälle pistelaskijalle – yhteystiedot ilmoitetaan yhdistyksen nettisivuilla ja Sinikieli-lehdessä. Tuloksia ilmoitettaessa tulee ilmoittaa näyttelyn paikka, aika, tuomari ja osallistuneet chowit tuloksineen (myös kilpailuluokat) sekä ilmoittajan nimi yhteystietoineen.
Chow Chow -kilpailujen lopputulokset julkaistaan sääntömääräisen kevätkokouksen jälkeen seuraavaksi ilmestyvässä Sinikieli -lehdessä ja yhdistyksen nettisivuilla.
Kilpailujen palkinnot (kiertopalkinnot, albumit ja kunniakirjat) jaetaan voittajille Chow Chow Yhdistys ry:n sääntömääräisessä kevätkokouksessa. Junior Handler -palkinto jää voittajalle. Voittaneiden chowien omistajat ovat oikeutettuja pitämään kiertopalkintoja hallussaan seuraavan vuoden kevätkokoukseen saakka. Kiertopalkinnot ja albumit tulee palauttaa ennen seuraavan vuoden sääntömääräistä kevätkokousta Chow Chow Yhdistys ry:n hallitukselle. Kiertopalkinnon haltija lisää valokuva-albumiin koiransa valokuvan + tiedot (nimi, syntymäaika, sukupuoli, isä, emä, kasvattaja, omistaja). Kiertopalkinnot kiertävät vuoteen 2013 saakka, jonka jälkeen em vuonna kiertopalkinnon voittanut saa sen omakseen. Kuva-albumi palaa täytyttyään yhdistykselle.
Vuoden Chow Chow-kilpailun pisteet määräytyvät kuhunkin näyttelyyn osallistuneiden (ei ilmoittautuneiden) chowien määrän mukaan. Pentuluokan choweja ei lasketa osallistuneisiin.
Pisteitä laskettaessa huomioidaan viisi (5) parasta näyttelytulosta. Tuloksien/pisteiden tulee olla eri tuomareilta.
Kilpailuissa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu sekä kasvattaja-kilpailussa eniten pisteitä saanut kasvattaja palkitaan.
Mikäli voittajaehdokkaita on useampi (tasapisteet), sijoittuu paremmin se chowi, jolla on vähemmän laskettuja näyttelyjä. Jos laskettuja näyttelyjä on saman verran ja pisteet menevät tasan saa palkinnon haltuunsa parhaimmin sijoittunut, paremmuuden ratkaisevat useammat sijoitukset seuraavassa järjestyksessä ROP, ROP/erikoisnäyttely. Jos näin ei pystytä paremmuutta ratkaisemaan, arvotaan palkinnon saaja tasatuloksessa olevien chowien kesken. Muita listan tasapisteissä olevia choweja ei järjestetä paremmuusjärjestykseen sijoituksen sisällä.
PISTETAULUKKO
| | 1-5 osallistujaa | 6-15 osallistujaa | 16-25 osallistujaa | 26 osallistujaa tai enemmän |
| ROP | 5 p. | 6 p. | 7 p. | 8 p. |
| VSP | 4 p. | 5 p. | 6 p. | 7 p. |
| PU/PN2 | 3 p. | 4 p. | 5 p. | 6 p. |
| PU/PN3 | 2 p. | 3 p. | 4 p. | 5 p. |
| PU/PN4 | 1 p. | 2 p. | 3 p. | 4 p. |
Lisäpisteet:
Erikoisnäyttely + 4 p., Kansainvälinen näyttely + 2 p.
VUODEN CHOW CHOW
Vuoden Chow Chow-kilpailussa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu palkitaan kiertopalkinnoilla ja kunniakirjoilla. Kilpailun voittajat ovat Vuoden Chow Chow ja Vuoden VSP Chow Chow.
Pisteet lasketaan PARAS UROS- ja PARAS NARTTU -luokissa sijoittuneille kaikille choweille yllä olevan pistetaulukon ja lisäpisteiden mukaisesti.
VUODEN NUORI CHOW CHOW
Vuoden Nuori Chow Chow-kilpailussa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu palkitaan kiertopalkinnoilla ja kunniakirjoilla. Kilpailun voittajat ovat Vuoden Nuori Chow Chow ja Vuoden VSP Nuori Chow Chow.
Pisteet lasketaan PARAS UROS- ja PARAS NARTTU -luokissa sijoittuneille JUNIORI- ja/tai NUORTENLUOKISSA kilpaileville choweille yllä olevan pistetaulukon ja lisäpisteiden mukaisesti.
VUODEN VETERAANI CHOW CHOW
Vuoden Veteraani Chow Chow-kilpailussa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu palkitaan kiertopalkinnoilla ja kunniakirjoilla. Kilpailun voittajat ovat Vuoden Veteraani Chow Chow ja Vuoden VSP Veteraani Chow Chow,
Pisteet lasketaan PARAS UROS- ja PARAS NARTTU-luokissa sijoittuneille VETERAANILUOKISSA kilpaileville choweille yllä olevan pistetaulukon ja lisäpisteiden sekä alla olevien lisäpisteiden mukaisesti.
Lisäksi veteraanit saavat pisteitä, vaikka eivät sijoittuisikaan PU/PN-luokissa
| ROP-veteraani | + 6 p. |
| VSP-veteraani | + 4 p. |
VUODEN CHOW CHOW PENTU
Vuoden Chow Chow Pentu-kilpailussa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu palkitaan kiertopalkinnoilla ja kunniakirjoilla. Kilpailun voittajat ovat Vuoden Chow Chow Pentu ja Vuoden VSP Chow Chow Pentu,.
Pisteet lasketaan PARAS UROSPENTU- ja PARAS NARTTUPENTU-luokissa virallisissa näyttelyissä ja CCY ry:n erikoisnäyttelyssä sijoittuneille choweille seuraavasti:
| Pek 1 KP | 4 p. |
| Pek 2 KP | 3 p. |
| Pek 3 KP | 2 p. |
| Pek 4 KP | 1 p. |
| ROP-pentu | + 2 p. |
| VSP-pentu | + 1 p. |
Lisäpisteet:
Erikoisnäyttely + 4 p., Kansainvälinen näyttely + 2 p.
VUODEN CHOW CHOW KASVATTAJA
Vuoden Chow Chow Kasvattaja -kilpailussa eniten pisteitä saanut kasvattaja palkitaan kiertopalkinnolla ja kunniakirjalla. Kilpailun voittaja on Vuoden Chow Chow Kasvattaja.
Kasvattajan neljä (4) parhaiten saman vuoden Vuoden Chow Chow -kilpailussa sijoittuneen kasvatin pisteet lasketaan yhteen. Eniten pisteitä saanut kasvattaja on voittaja.
Edellä mainittujen neljän kasvatin pisteiden lisäksi saa kasvattaja lisäpisteitä näyttelyissä esitetyistä KP:n saaneista kasvattajaluokista:
| erikoisnäyttely | 10 p. |
| kansainvälinen näyttely | 8 p. |
| kaikkien rotujen näyttely | 6 p. |
| ryhmänäyttely | 4 p. |
Jos näyttelyssä on useampi chow chow kasvattajaluokka, saa paras kasvattaja + 4 p.
Pisteiden mennessä tasan voittaa kasvattaja, jonka neljä kasvattia on sijoittunut paremmin Vuoden Chow Chow -kilpailussa. Jos näin ei pystytä paremmuutta ratkaisemaan, arvotaan palkinnon saaja tasatuloksessa olevien kasvattajien kesken.
Kilpailussa huomioidaan kasvattajat, joilla on vähintään neljä (4) kasvattia sijoittuneena Vuoden Chow Chow -kilpailussa.
VUODEN JALOSTUS CHOW CHOW
Vuoden Jalostus Chow Chow -kilpailussa eniten pisteitä saaneet uros ja narttu palkitaan kiertopalkinnolla ja kunniakirjalla. Kilpailun voittajat ovat Vuoden Jalostus Chow Chow uros ja Vuoden Jalostus Chow Chow narttu.
Suomalaisen omistaman uroksen/nartun neljän parhaiten saman vuoden Vuoden Chow Chow-kilpailussa sijoittuneen jälkeläisen pisteet lasketaan yhteen. Parhaiten pisteitä saanut jalostusuros/-narttu on voittaja.
Pisteiden mennessä tasan voittaa jalostusuros/-narttu, jonka neljä jälkeläistä on sijoittunut paremmin Vuoden Chow Chow -kilpailussa. Jos näin ei pystytä paremmuutta ratkaisemaan, arvotaan palkinnon saaja tasatuloksessa olevien jalostusuroksien/-narttujen kesken.
Kilpailuun huomioidaan urokset / nartut, joilla on vähintään neljä (4) sijoittunutta jälkeläistä Vuoden Chow Chow kilpailussa.
VUODEN CHOW CHOW JUNIOR HANDLER
Vuoden Chow Chow Junior Handler-kilpailu on nuorille (10 – 17 v.) tarkoitettu kilpailu, jossa chowin esittäminen näyttelyssä on pääasia. Nuori voi osallistua kilpailuun minkä tahansa rekisteröidyn chowin kanssa, jos nuori itse ja/tai joku muu perheenjäsen on Chow chow yhdistys ry:n jäsen. Vuoden Chow Chow Junior Handler-kilpailussa palkitaan eniten pisteitä kerännyt nuori = Vuoden Chow Chow Junior Handler.
Pisteet lasketaan:
| Chowin esittäminen näyttelyssä | 5 p. |
| Näyttelyssä pidettävään JH –kilpailuun osallistuminen | 5 p. |
| ja siinä viiden parhaan joukkoon sijoittuminen | 1. + 5 p. |
| | 2. + 4 p. |
| | 3. + 3 p. |
| | 4. + 2 p. |
| | 5. + 1 p. |
| Lisäksi rodun erikoisnäyttelyssä JH-kilpailun voittaja | + 5 p. |
Tullakseen huomioiduksi kilpailussa, tulee kilpailuun osallistujien itse ilmoittaa näyttelyt ja kilpailut, joihin ovat osallistuneet ja sijoitukset Chow chow yhdistys ry:n hallitukselle viimeistään kilpailuvuoden loppuun mennessä.
Jos voitosta kilpailee tasatuloksella useampi junior handler, voittaa kilpailijoista se, joka on sijoittunut paremmin erikoisnäyttelyn junior handler kilpailussa. Jos näin paremmuutta ei pystytä ratkaisemaan, arvotaan palkinnon saaja tasatuloksessa olevien junior handlereiden kesken.
Esimerkki miten Junior Handler-tulokset tulisi ilmoittaa:
| Osallistujan nimi ja yhteystiedot: |
| Näyttely | chowin nimi | esittämäni chowin saama tulos | osallistuin junior-handler kilpailuu (rasti ruutuun) | sijoitus junior handler kilpailussa |
| esim. Pori 1.4-09 | Neito Ainoa | hyvä | X | ei sij. |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |